PL 32-087 Pękowice k. Krakowa, ul. Jurajska 23

(48 12) 665-10-11 wydawnictwo@profil-archeo.pl

Brzezie 17. Osada solowarska z późnej epoki brązu

60,00  (z VAT)

Na stanie

Opis

Monografia przedstawia źródła archeologiczne z późnej epoki brązu z rozległej, wielokulturowej osady w Brzeziu, stanowisko 17, w pow. wielickim (woj. małopolskie), badanej przez Krakowski Zespół do Badań Autostrad w latach 2000-2007 w związku z planowaną budową autostrady A4 na odcinku Kraków-Bochnia. Badania okazały się wielkim sukcesem konserwatorskim, gdyż zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoliły w pełni metodycznie zadokumentować partię ważnego stanowiska z neolitu i epoki brązu o ponadlokalnym znaczeniu.

Wyróżniającą cechą osiedla z późnej epoki brązu jest udokumentowana pełna sekwencja związana z produkcją soli z solanek, a także wspólne eksploatowane tego zasobu przez dwie społeczności: wczesnej kultury łużyckiej, która przybyła tu z terenu śląska i ludności związanej z tzw. tradycją ceramiczną Belegiš II, pochodzącej z terenów zakarpackich (dzisiejszych Węgier, Rumunii lub Serbii w dorzeczu Dunaju i Cisy).

W ramach projektu udało się uzyskać serię nowych datowań radiowęglowych, przeprowadzić szczegółowe analizy archeometryczne wybranych zabytków (kamiennych, bursztynowych, brązowych) oraz wprowadzić do obiegu naukowego pełen zestaw źródeł archeologicznych z tego ważnego obiektu.

Informacje dodatkowe

Waga 1,6 kg
Wymiary 20,5 × 2,2 × 30,5 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.