PL 32-087 Pękowice k. Krakowa, ul. Jurajska 23

(48 12) 665-10-11 wydawnictwo@profil-archeo.pl

Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy

Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy. Przewodnik po pradziejach międzyrzecza Wisły, Pilicy i Iłżanki

Autorzy/Authors: Małgorzata Cieślak-Kopyt, Agnieszka Farbiszewska, Dorota Pogodzińska, Katarzyna Stańczuk

Wydawcy/Publishers: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; Wydawnictwo Profil-Archeo

Opis/Physical description: oprawa miękka/softcover; format: 210 × 210 mm; liczba stron/pages: 144; rok wydania/year of publication: 2021

ISBN: 978-83-66579-07-1, 978-83-87822-05-7

 

Wraz z pracownikami radomskiego muzeum zapraszamy na fascynującą wyprawę po prehistorii okolic Radomia, ziem położonych w widłach Wisły i Pilicy, a na południu opierających się o Góry Świętokrzyskie. To właśnie na tym obszarze ujawniono takie archeologiczne rarytasy jak killing-site w Zwoleniu (jedno z najlepiej przebadanych w Europie miejsc polowań neandertalczyka), kopalnie krzemienia czekoladowego w Orońsku czy tajemnicze sanktuarium z okresu rzymskiego w Otalążce. Przystępne opisy tych miejsc i odkryć zajmują sporą część książeczki. Autorki nie pominęły też świadectw mniej spektakularnych, ale świadczących o długotrwałości pradziejowego zasiedlenia regionu Radomia, które archeologia bada od wielu dziesięcioleciu: cmentarzysk, osad oraz skarbów (zdumiewających depozytów okazałych metali) z epok brązu i żelaza.

Opowieściom o kolejnych epokach i kapsułom tematycznym towarzyszą liczne kolorowe ilustracje: zdjęcia z wykopalisk, widoki z lotu ptaka, rekonstrukcje, fotosy zabytków oraz rysunki. Poważne treści podane są tu w lekkiej, atrakcyjnej językowo i wizualnie formie. „Neandertalczycy…” dają możliwość szybkiego zapoznania się z aktualną wiedzą na temat pradziejów środkowej Polski przez pryzmat jej wycinka niestrudzenie badanego i „zaopiekowanego” przez pracowników Muzeum w Radomiu. Wartość książki polega także na tym, że w jednym miejscu gromadzi popularyzatorskie opisy wszystkich najcenniejszych elementów dziedzictwa archeologicznego w tytułowym regionie kraju.